Engellilerden Başbakan’a açık mektup

0
EKPSS kadro sayısının seçim vaadiyle uyuşmaması üzerine engelli vatandaşlarımızdan birçok tepki mesajları aldık.

EKPSS kadro sayısının seçim vaadiyle uyuşmaması üzerine engelli vatandaşlarımızdan birçok tepki mesajları aldık. Bu mesajların tamamını yayınlamamız takdir edersiniz ki çok güç fakat başbakana hitaben kaleme alınan açık mektubu sizinle paylaşıyoruz. Siz de düşüncelerinizi #EkpssKadroSayısıArtsın hashtagi ile twitterda paylaşabilirsiniz.
işte başbakana yazılan açık mektup!

Sayın Başbakanım,

Engelli bir birey olarak almış olduğum eğitim ve sahip olduğum mesleki yeterlilikler göz önünde bulundurularak istihdam edilmek ve kendi hayatını idame ettirebilen, sosyal ve mesleki statü sahibi vatandaş olarak ben de ülkeme katma değer sağlamak istiyorum.

Bu amaçla Engelli Kamu Personeli Sınavı (EKPSS)’na girdim. Fakat, 2014 yılında yapılan EKPSS Tercih işlemlerinde alım sayısı az olduğundan herhangi bir kadroya yerleşemedim ve zaten niteliği uymadığı için birçok kadro da boş kaldı.
Türkiye'de bizler engellilerin milletvekili olarak görev aldıklarını ve milleti temsil ettiklerini gördük ve görüyoruz. Böylesine modern ve çağdaş bir toplum haline gelmişken engellilerin istihdamı konusunda kısır tartışmalara girilmesi engelli camiasında infiale sebep olmaktadır.

Bizler, oturduğumuz yerden "devlet bize baksın" mantığı yürütmüyoruz, çalışmak istiyoruz, iş istiyoruz.

1 Kasım seçimlerinden önce zatı alinizden ‘Aralık’ta engelli ataması’ olacağı müjdesini aldık. Sn. Faruk ÇELİK bey de sayının 4-5 bin olacağını bildirdi. 3 Aralık Engelliler Günü’nde yeni çalışma bakanımız Sn. Süleyman SOYLU bey de kadro sayısının 4 bin olacağını söyledi.

Fakat DPB 3 Aralık Engelliler Günü’nde biz engellileri çok üzen kadro sayısı haberini verdi. Maalesef Kadro sayısı vadedilen sayının çok altında olarak bin 950 idi.

Çoğu hizmetli ve branştan yoksun kadro dağılımı şöyle:
- İlköğretim/Ortaokul eğitim düzeyinden 210,
- Orta öğretim düzeyinde 1.549,
- Önlisans eğitim düzeyinden 126,
- Lisans eğitim düzeyinden 65.

Sayın Başbakanım engelli istihdamı konusundaki hassasiyetinize binaen diyoruz ki;

4 grup (ilköğretim, ortaöğretim, önlisans ve lisans) olan adaylara bu sayı gerçekten yeter mi? Bunu hangi vicdan kabul eder? Bizlere verilen değer bu mudur? Lütfen 3 Aralık Engelliler Günü’nde bize böyle iane verir gibi davranışlara müsaade etmeyiniz.
Hatırlanacağı üzere 2013 2. Atamada da sayı önce 4 bin denildi ardından 7 bin olarak düzeltilmişti.

Bu duygularla hiçbir şey için geç olmadığını ve kadro sayısının biz engellilere seçim vaadi olarak söylendiği üzere 4-5 bin olarak düzeltilmesi talimatı vermenizi saygılarımızla istirham ediyoruz.

engellilersitesi,com

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !