Başbakan Açıkladı! 65 Aylığında Kesinti Olmayacak

0
Özellikle akrabaları ve yakınları tarafından bakılan ancak kendi geliri olmayan yaşlı ve engellilere aylık bağlanmasında hane gelirine bakılmaktadır. Bu nedenle de yaşlı ve engellilerin kendilerinin muhtaç olmasına rağmen bu gelirden faydalanamadıkları görülmektedir.

Tamda bu noktada yaşlı kişinin kendisinin değil de, ikamete dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olunan ailenin gelirine bakıldığında sorunlar yaşanıyordu.

Örneğin, muhtaç bir yaşlı, maddi durumu biraz iyi olan yakınının evinde kaldığı takdirde, ikamet ettiği hanenin geliri yüksek çıktığı için kendisine aylık bağlanmamaktadır.

Yaşlılarımızın mağduriyetine neden olan bu uygulamaya, seçimler öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu duyarsız kalmadı. Seçimler öncesinde 10 Maddelik ‘Cumhuriyet Bayramı Müjde Paketi’nde sorunu ortadan kaldıracak değişiklikleri açıklamıştı.

Buna açıklamada;

65 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılar, kimin yanında yaşarsa yaşasın, maaşını alabileceğini,

65 yaşın üzerindeki muhtaç yaşlılarımız yanında yaşadığı oğlu veya kızının geliri ne olursa olsun maaşları kesilmeyeceği ve konu ile ilgili kanun değişikliği yapılacağını ve yaşlıların bu sorununun çözüleceğini söylemişti.

Bilindiği bugün de Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da, 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı'nı açıkladı. Toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren eylem planında 65 yaşlığı konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan,

“65 yaş aylığı alan yaşlılarımız kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşlarımızda kesinti ve engelleme olmayacak.” diye konuştu.

Böylelikle yaşlı ve engellilerimizin konu ile ilgili yaşamış oldukları büyük mağduriyetin önüne geçilmiş oldu.
engellilersitesi.com

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)
To Top