Sol kol engelliye ÖTV indirimi müjdesi!

0
Sol kol engelliler, artık araç alımında ÖTV indiriminden yararlanabilecek
Özel Tüketim Vergisindeki (ÖTV) dağınık yapının toparlanması ve mevzuatın anlaşılır hale getirilmesi için akaryakıt sektörünün ardından yapılan değişikliklerden ikincisi olan ve motorlu taşıtlara ilişkin düzenlemeleri içeren "Özel Tüketim Vergisi (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği", Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bilindiği üzere; sol kol engelliler, araç alımında ÖTV indiriminden yararlanamıyordu. Maliye; "Sol kol engelliler, özel tertibatla araç kullanabilir statüsünde olmadıklarını" belirterek, sol kol engellilerin ÖTV indiriminden yararlanamama gerekçesi göstermişti. Bu negatif ayrımcılık, sol kol engellilerin büyük tepkisini çekiyordu.
18 Nisan cuma günü yayınlanan yeni ÖTV Tebliğiyle birlikte, sol kol engelliler de artık ÖTV indiriminden yararlanabilecek.

Tebliğe;
"Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir." hükmü eklendi. Bu hüküm sonrası, sol kol engelliler, sıfır araç alımında, ÖTV indiriminden faydalanabilecek.
Söz konusu tebliğ 1 Mayıstan itibaren yürürlüğe girecek.

engellilersitesi.com

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !