Bakan İslam, Engellilerle TBMM'de bir araya geldi

0
Bakan İslam 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engelli STK Temsilcileri ile TBMM’de Bir Araya Geldi
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nca “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla düzenlenen Türkiye’de Engelli Hakları Değerlendirme Toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımıyla TBMM’de gerçekleştirildi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engellilik konusunun hem Türkiye'de hem dünyada çok önemli bir sosyal konu olduğunu söyledi. Özellikle son 12 yılda engelliliği engelsiz hayata dönüştürmek için yapılan çok ciddi programlar, destek mekanizmaları ve iyileştirmeler olduğunu ifade eden Bakan İslam, “Hükümet olarak engellilerimizin bir insanın bir toplumda sahip olduğu bütün haklara sahip olabilmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

Engellilere yönelik ayrımcılığa sıfır tolerans tanıdıklarını ve engelsiz bir Türkiye için çalıştıklarını belirten Bakan İslam, bu çerçevede dezavantajlı kişiler olan engellilerin engellerinden kaynaklanan tüm dezavantajlarını ortadan kaldırmayı arzuladıklarını kaydetti.

Parlamentonun da bu konuda önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Bakan İslam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan engelliler ya da diğer dezavantaj gruplarla ilgili gelen düzenlemelerin hem komisyonda hem de Genel Kurul'da neredeyse tamamen oy birliğiyle geçtiğini söyledi. Bakan İslam, “Diğer partilere mensup arkadaşlarımız destek olurlar. Bizimle ilgili kanunlarda olumlu tartışmalar olumsuz tartışmalardan daha yoğundur” dedi. Bakan İslam, muhalefet milletvekillerine de bu konuya hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti.

Engellilik konusunda dünyada yasal düzenlemelerin 90'lı yıllarda başladığı ve geliştiğini ifade eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, şöyle devam etti:

“Ülkemizde de yasal düzenlemelerin son 12 yıldır artan bir ivmesi var. Bunun hayata geçirilmesiyle ilgili pratiklerimizi son derece profesyonel bir biçimde geliştirmeye çalışıyoruz. Bir sosyal bilinç oluşturmak gerektiğini fark ediyoruz. Bunun için çok ciddi uğraşlarımız var. Buradaki en büyük paydaşlarımız STK'larımızdır. Toplumda bir bilinç oluşturmak, engelliliğin engelsiz hayata dönüştürülmesini sağlamak için onlarla birlikte çalışıyoruz. Bu çok önemli… STK'lar sosyal devlet olmanın en önemli sacayaklarından biridir. Eğer bir devlet sistemi ya da bir hükümet programı sosyal konularında STK'larla birlikte çalışamıyorsa daima halka erişmekte, halka ulaşmakta eksik, noksan kalacaktır. Biz bu eksikliği yaşamamak için STK'larımızla mütemadiyen elele olmayı arzu ediyoruz. Onlardan da çok olumlu tepkiler alıyoruz, hem engellilik konusunda hem de diğer konularda. Bize verdikleri destekler konusunda STK'larımıza çok teşekkür ediyorum.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, engellilik alanında yasal uygulamaların hayata geçirilmesi konusunda son derece ısrarlı ve kararlı olduklarını belirterek, yaptıkları bütün yasal değişikliklerin uygulamaya geçmesi gerektiğini düşündüklerini vurguladı.

Uluslararası tepkilerin de Türkiye'nin bu konuda başarı gösterdiği yönünde olduğuna işaret eden İslam, şunları kaydetti:

“Biz sosyal hizmetler, sosyal destekler konusunda gelişmiş ülkeler ligine biraz geç girmiş bir ülkeyiz. Son 10, 15 yılda girmiş bir ülkeyiz. Ama bu geç girişin avantajlarından da faydalanmış bir ülkeyiz. Diğer gelişmiş ülkelerin arayarak, deneme yanılma yoluyla buldukları birçok yöntemi biz bir birikim olarak, bir dünya tecrübesi olarak karşımızda bulduk ve onlardan faydalandığımız için de süratle yol almak, çabuk lige dahil olmak gibi bir avantajla karşılaştık. Bunu elimizden geldiği kadar iyi kullanmaya çalışıyoruz. Bu konuda gelişmiş ülkelerin ilgili birim ve kurum başkanlarından çok ciddi övgüler alıyoruz.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. (eyh.gov.tr)

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !