Bakan Eker: “Herkes potansiyel engelli adayıdır”

0
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" nedeniyle bakanlığında çalışan bir grup engelli personeli kabulünde,  2002'de 100 olan engelli personel  sayısının 2014 alımları ile birlikte 1315  memur ve 430 işçi  olmak üzere  toplam  1745 kişiye ulaştığını söyledi.


Bakan Eker,  "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" nedeniyle bakanlığında çalışan bir grup engelli personeli kabul ederek sorunlarını dinledi. Bakanlıkta görevli engelli personel adına ziyareti gerçekleştiren grup, gerekli kontenjanlar sağlanarak istihdam edildikleri için Bakan Eker'e teşekkür ettiler.
Bakan Eker görüşmede herkesin bedensel olarak her an bir organını kaybedebileceğini ve potansiyel engelli adayı olduğunu belirterek bunu bir eksiklik olarak görmediğini ifade etti. Önemli olanın gönül güzelliği olduğunun altını çizen Bakan Eker " Önemli olan insanın gönlünün,  ruhunun ve zihninin güzel olmasıdır. Bedensel olarak her insanın yapabildiği şeyler var, yapamadığı şeyler var. Engelsiz gibi görünen insanların da başka eksikleri var. Geliştirilmemiş yeteneklerin tamamı potansiyel olarak kalır" şeklinde konuştu.

Bakan Eker, kendi dönemlerinde gerek bakanlık gerek hükümet olarak engellilerin hayatının kolaylaştırılması için bir çok çalışma yaptıklarını belirterek istihdamı, sosyal hayatı ve evde bakımları konusunda imkanların sağlandığını söyledi. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekse Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun  engelli vatandaşlar başta olmak üzere yaşlılar ve çocuklar gibi özel ilgiye ihtiyaç duyan toplum kesimlerinin sorunlarına büyük hassasiyet gösterdiğinin altını çizdi.

2002 de iktidara geldiklerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görev yapan engelli personel sayısının 100 kişi olduğunu söyleyen Bakan Eker, 2012-2013 ve 2014 yıllarında EKPSS sonucuna göre yapılan yerleştirmelerle bu sayının 1076'ya çıkarıldığını söyledi. 2014 yılı Eylül yerleştirmeleriyle birlikte 239 engelli memurun daha göreve başlayacağını belirten Bakan Eker toplam sayının 1315 kişi olacağını ifade etti.
Devlet Memurları Kanunu gereği dolu kadroların yüzde 3'ü engelli memur, İş Kanunu gereği de yüzde 4'ünün engelli işçi olması gerektiğini altını çizen Bakan Eker, bakanlıkta ayrıca 430 engelli işçi personelin istihdam edildiğini söyledi. Bakan Eker, " sizden sevginizle, yeteneğinizle ve bilginizle topluma karşı görevini yerine getirmenizi bekliyoruz. Dünya Engelliler Günü, bir tek gün de olsa, bu sorunların gündeme gelmesi, tartışılması ve kararlar alınmasına vesile oluyor.  Mümkün olduğu kadar sizin şartlarınızı iyileştirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
Bakanlıkta görevli tüm engelli personeli temsilen söz olan Atilla Bal da Bakan Eker'e kendilerini dinlediği ve bakanlıkta istihdamları sağlandığı için teşekkür etti. Ayrıca engelli personel için ayrı bir lojman kontenjanı oluşturulması talebinde bulundu.

Gruptaki görme engelli bir personel de bakanlıktan hizmet almak durumunda olan engelli vatandaşlara daha iyi hizmet verilmesine yönelik eğitim çalışmaları yapılması ve işaret dili öğrenme konusunda destek istedi. Gerekli çalışmaların yapılması konusunda talimat veren Bakan Eker, görüşme sonunda  personeliyle hatıra fotoğrafı çektirdi.(tarim.gov.tr)
ETİKETLER

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)
To Top