EKPSS'ye Engelli Kadrosu bildirecek Kurumlara çağrı

0
Kurumlara çağrımız: Engellileri, 2015 yılında, kadro için tekrar sokağa dökmeyin.

EKPSS yönetmeliğine göre; kurumlar gelecek yıl için kadro taleplerini, bu yıl Ekim ayı sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığı'na bildirmektedir.

EKPSS yönetmeliğindeki o madde:

"Kadroların bildirilmesi

MADDE 11- (1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için engelli memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın internet sitesindeki “DPB e-Uygulama” kısmında yer alan bilgi alanlarını Nitelik-Kod Kılavuzu ile Başkanlığın öngördüğü koşullara göre tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar elektronik ortamda Başkanlığa bildirir. Bildirimi yapılan ve Başkanlıkça da uygun görülen kadrolara ilişkin cetveller ayrıca yazılı olarak Başkanlığa gönderilir."

Bu yıl, EKPSS kadrolarıyla ilgili yaşananları hatırlayalım:

DPB Başkanı Kumbuzoğlu, Mayıs ayında, 2014 EKPSS/2 kadrolarını 3 bin olarak açıklamıştı. Engellilerin tepkisi üzerine bu sayının artırılacağını söylemiş ve sayı 3.138'e çıkarılmıştı.

Atama bekleyen binlerce engelli memur adayı, bu sayıyı az bulmuş ve engelliler Temmuz ayında açlık grevine başlamıştı. 8 gün süren açlık grevi sonunda, Bakan Faruk Çelik eylemcilerle görüşmüş, sonrasında kadronun 4.151'e çıkarılmasını sağlamıştı.

Atama bekleyen yaklaşık 120 bin engelli adayın beklenti ve ricası; Kurumların daha duyarlı davranmaları ve Ekim ayı sonuna kadar DPB'ye bildirecekleri 2015/1 kadro sayısının, engellilerin beklentisi olan 6-7 bin olacak şekilde, tüm imkanlarını kullanarak kadroları belirlemeleri ve DPB'ye bildirmeleridir. Kurumlar, engellilerin hakkı olan yaklaşık 20 bin boş engelli memur kadrolarının doldurulması için duyarsız kalmamalıdır. Açılan az kadrolar nedeniyle; mimari engellerden dolayı, sağlık sorunlarından dolayı, yeterli eğitimi alamayarak 80'in altında puan alan adaylar yerleşemiyor. Kadroların yüksek olması, onlarında atanmaları için umut olacaktır. Daha önce, birçok devlet yetkililerinin 6-7-10 bin söylemlerinin sadece sözde kalmamasını istiyorlar.

Nitekim; ÖMSS 2014 Şubat ataması, EKPSS 2014/2 kadrolarının artırılması, Ekim'de yapılacak engelli öğretmen alımı, yapılan eylemler neticesinde gerçekleşti. EKPSS 2015/1 kadrolarının beklenenden az olması durumunda yeni bir eylem kaçınılmazdır.

EKPSS kadrolarının artırılması için başlatılan mücadeleye öncülük eden Engelliler Konfederasyonu Başkanı Avukat Turhan İçli, 2015 EKPSS kadrolarının az olması halinde, yeni bir eylem yapılacağını açıklamıştı.

İçli'nin açıklaması:

"Şimdilik, tercih kılavuzu sürecinin daha fazla gecikmemesi ve atamaların bir an önce yapılması için bu kazanımlarla yetiniyoruz. Ancak 2. tercih döneminin en geç 6 ay içinde gerçekleşmesini, atanacak engelli kadrolarının bugünkünden (4.151) az olmamasını istiyoruz. Enerjimizi 2. tercih döneminden önceki mücadelelere saklıyoruz."

Kurumlardan rica ediyoruz; imkanlarınız dahilinde 2015 kadrolarını yüksek tutun. 2015 EKPSS kadroları için engellileri tekrar sokağa dökmeyin. Hayatı engellerle dolu bu insanları mağdur etmeyin, bu eziyeti onlara tekrar yaşatmayın!

kaynak: engellilersitesi.com
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !