Fatma Şahin, Otizm Eylem Planını Açıkladı

0
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin ilk ''Otizm Eylem Planı''nı açıkladı.
2 Nisan'ın Dünya Otizm Farkındalık Günü olduğunu belirten Şahin, otizmin gerçekten fark edilmesi gereken bir durum olduğunu bildirdi. Otizm konusunda da bilim adamları, sivil toplum kuruluşları, konuyla yakından ilgilenenlerle bir araya gelerek eylem planı hazırladıklarını ifade eden Bakan Şahin, otizm konusunda erken tanının önemine değindi.

''SİHİRLİ ANAHTARIMIZ: SEVGİ'”
''Bizim, 75 milyonun, annenin ve babanın, çocuklarına bakarken bebeğin algılamasını, gözlerine bakıp bakmamasını, çevresiyle olan ilişkisini çok iyi analiz etmesi gerekiyor.” diye konuşan Şahin sözlerine şöyle devam etti: “'Çocuğum diğer çocuklarla ilgilenmiyor, davranışı diğer çocuklardan farklı' diye bir öngörüsü varsa, hızlı bir şekilde müdahale edildiği zaman çözüm çok hızlanıyor. Bunu çok önemsiyoruz. Aynı şey işitme engelliler için de geçerli. Çocuğun ilk altı ay, bir yılda içinde işitmesiyle ilgili bir sorunun olduğu algılandığı zaman çocuğun hayatı kurtuluyor. İki yılı geçtikten sonra kurtarmak çok zor. Ondan sonra rehabilite etmeye çalışıyorsun. O yüzden ailelerin ve toplumun bilinci çok çok önemli. Bunu eylem planımızın en temel başlığı olarak görüyoruz"

Yorum Gönder

0Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !