ÖMSS'yle Ağustos'ta 7 bin 778 engelli memur atanacak

1
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, engelliler için istihdamın çok önemli bir hak olduğunu belirterek, ağustos ayı içinde yaklaşık 7 bin 778 engelliyi istihdamla buluşturacaklarını bildirdi.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında sivil toplum kuruluşlarına verilecek hibe desteği için Ankara’da yapılan bilgilendirme toplantısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in katılımıyla 04 Temmuz 2012 Çarşamba günü Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.
Sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin yoğun ilgi gösterdiği toplantının açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, "Halkımız için, halkımızla beraber yola çıkacağız dedik. Geldiğimiz noktada engellilerimiz için engellilerimizle beraber ilerliyoruz. Engellilerimizin sosyal hayata tam katılımı için hukuki alt yapı eksikliğini gördük ve Hükümet olarak göreve gelir gelmez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devrim niteliğindeki 5378 Sayılı Özürlüler Kanunu çıkardık. Ve bu kanun çalışmalarımızın en önemli başlangıcını oluşturdu." dedi.

Sorun Engellilerde Değil, Engelsizlerde…
“Süreç içerisinde esas sorunun engellilerde değil, engelsizlerde olduğunu gördük.” diyerek sözlerine devam eden Bakan Şahin, "Yaşam hakkı, insan olma hakkı, çalışma hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı dediğimiz şey engelliden engelsize göre değişemez. Bunlar insan olmanın temel haklarıdır, doğuştan gelen haklardır. Bölgeden bölgeye göre de değişemez, cinsiyetten cinsiyete göre de değişemez. Nerede doğarsa doğsun, annesi-babası kim olursa olsun, kadın veya erkek olsun, mezhebi, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun, engelli veya engelsiz olsun, asıl olanın insan olduğu ve insanın hakkının, hukukunun korunduğu bir Türkiye temel hedefimizdir." dedi.
Bu hükümetin göreve geldiği 2002 yılında kamu kurumlarında ve özel sektörde toplam istihdam edilen engelli sayısının 15 bin olduğunu belirten Bakan Şahin, "Şu anda bu sayı 58 bine çıkmıştır. Ayrıca Özürlü Memur Seçme Sınavı neticesi ile Ağustos ayında yaklaşık 7 bin 778 kardeşimizi kamu kurumlarında işe yerleştireceğiz. Sayıyı artırmak için bu konunun takipçisi olacak ve birebir mücadelesini yapacağız." şeklinde konuştu.

Kaynak:ozurluveyasli.gov.tr

Yorum Gönder

1Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

  1. Engelsiz kardeşlerimize yardım eli uzatılmasını canı gönülden istiyoruz.

    YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !