Felçli Genç, Buzdolabında Bıldırcın Üreterek Evini Geçindiriyor,Engelli Haberleri

3
Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde 12 yıl önce çatıdan düşerek belini kıran ve felç olan Feyzi Genç (31), aile ekonomisine katkı için buzdolabını kuluçka makinesine çevirdi ve bıldırcın ile tavuk üretimine başladı.
1988 yılında baba mesleği çatı aktarım işi yaparken, 2 katlı binadan düşerek belini kıran Feyzi Genç, felç oldu. 11 yıl boyunca tekerlekli sandalyeye mahkum olan Genç, ailesinin ve arkadaşlarının moral ve desteği ile yaşama sıkı sıkı sarıldığını açıkladı.

Bir arkadaşından da yardım alarak, eski bir buz dolabını, kuluçka makinesine dönüştüren Genç, bülbül, keklik, sülün ve çeşitli cinsteki tavukların yumurtalarından civciv üretiyor. Evinin bahçesinde tüm kanatlı türler için ayrı kümesler yapan Genç, evinini geçimini bu civcivleri satarak sağlıyor.

Feyzi Genç, kümeslerdeki hayvanlarının bakımını ayrı bir tekerlekli sandalye ile yaparken, çarşıdan alınacak ihtiyaçlarını ise engellilere göre tasarlanmış motosikletiyle karşılıyor. İki katlı evinin alt katını depo olarak kullanan Genç, evinin üst katına da tasarlanmış bir asansörle inip çıkıyor.

Feyzi Genç, hayata hiçbir zaman küsmediğini ve ailesinin kendisine sürekli destek olduğunu belirterek, "Arkadaşlarım da sürekli yanımdaydı. Ben de hayata sımsıkı sarılarak yapabileceğim çok şeyler olduğunun farkına vardım ve ilk olarak buzdolabı tamircisi olan yakın arkadaşım olan Salih Aydemir'den mini buzdolabı aldım. Çünkü internette araştırma yaparken çeşitli fikirler edindim. Nasıl kuluçka makinesi yaparsam, tavuk ve bıldırcın üretimini serileştiririm diyerek, mini buzdolabından aklıma kuluçka makinesi yapmak geldi. Soğutan makineyi sıcağa çevirerek, kuluçka makinesi haline getirdim. Bunu da mini buzdolabının içine havayı ve sıcaklığı eşit dağıtması için bir fan ve beş adet ampul koyarak 38 derecelik sabit ısıyı elde ettim. İlk denememde yumurtaları makineye koyarak civcivlerim dünyaya geldi. Çok mutluyum'' şeklinde konuştu.

Yaklaşık 10 çeşit tavuk türü ve horozu olan ve bu türlere güvercin ile bıldırcın ekleyen Feyzi Genç, amacının bu çeşitleri seri üretimle çoğaltarak maddi anlamda ailesine destek olmak istediğini kaydetti.
KaynakYorum Gönder

3 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

 1. masallah Allah daha cok versin cok güzel bir örnek

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Sevda,
  Değerli yorumun için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Değerli site yöneticisi sitenizi çok beğeniyorum makallelerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyorum Dell destek firması olarak başarılarınızın devamını beklerim

  YanıtlaSil

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder
To Top