Orhan Gencebay Karakalem Portre,Sanatçı karakalem resimleri

10

Orhan Gencebay'ın yaşamında iki doğum tarihi vardır... Birincisi 1944 yılının 4 Ağustos'unda sıcak bir öğle vakti ilk soluk. İkincisi ise müziği kanında,duygularında solukladığı an. Müzik yaşantısına altı yaşlarında babasının "eğlensin" diye aldığı mandolin ve kemanı çalarak başladı. Bunlar daha çok batı aletleriydi. Hocası viyolanistti, çok iyi öğrenim yapmış birisiydi...Kırım Türklerindendi ama Samsun'da berberlik yapıyordu. Küçük Gencebay yetenekliydi, kısa zamanda notayı öğrendi.

Ancak gözü Halk müziğindeydi. Yedi yaşında iken bağlama ile tanıştı.12 yaşına geldiğinde artık tamburda çalıyordu. Şarkı söylemiyordu ama müziğin felsefesini tanımaya çalışıyordu. Konservatuar sınavlarına girdi,kazandı ve bir süre devam etti. Ancak aradığı ve düşlediği müziği bulamadığı gerekçesiyle ayrıldı. Ardından Ankara Radyosu sınavlarına girdi 20 yaşındaydı.Sınavları iftiharla kazandı, Halk Müziği'ni tercih etmişti.

Müzik aletleri içinde ona bağlama kadar yakın gelen yoktu. Sınavları kazandığı halde usulsüzlük yapıldı diye radyoya girmedi. İki yıl sonra İstanbul Radyosu'nun sınavlarına girdi, onu da iftiharla kazandı, 10 ay TRT'de çalışıp ayrıldı.

Orhan Gencebay'ın ilk evliliğini yaptığı Azize Gencebay'dan Altan adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. Daha sonra oğlunun annesinden boşanan sanatçı "Tanrı katında eşimdir" dediği Sevim Emre'yi kendine hayat arkadaşı olarak seçti. 1974 yılından bu yana birlikte olan ünlü çift çeyrek yüzyıla yakın bir zamandır beraberliklerini büyük bir uyum ve mutluluk içinde sürdürüyorlar.

Ünlü sanatçı şimdiye karar 35 tane Yeşilçam filmi çevirdi. Sayısız filme müzik direktörü olarak imza atan Orhan Gencebay'ın kendi firmasından çıkan 25 albümü bulunuyor. 28 yıllık sanat hayatında plak ve kaset olarak 50 milyonu aşkın bir sayı ile erişilmesi güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

Portre çizen: NoEngel
Biyografi: Alıntıdır
ETİKETLER

Yorum Gönder

10 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

 1. merhabalar,vaktiniz olursa ve cevaplamak isterseniz sizi mimledim...

  YanıtlaSil
 2. No Engel kardeşim Orhan babayı gerçekten de harika çizmişsin,diğerleri de harika ama bu daha orjinal olmuş sanki...:))

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. merhaba bızde tum aile ORHAN GENCEBAY hastasıyız bız ona sanatın en ağırbaşlı dıyoruz kendısıyle hiç tanışamadım ama çok sevıyorum saygılar sevgıler

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuş.
  elini çok hızlı geliştiriyorsun .
  hayrılı haftalar

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Sihirli Sepet,
  Mimini değerlendireceğim inş.Sağlıcakla kal...

  Sevgili Hakan-can kardeşim,
  Haklısın bazen kalemim istedimi en güzeli ortaya çıkarıyor.Bazen herşey istediğim gibi gitmiyor.Sanırım bu ruh haliyle de alakalı. :=) Değerli yorumun için teşekkürler.

  Sevgili belguzaranne,
  Öncelikle hoş geldiniz.
  Orhan Gencebay'ı çizmekten daha bir zevk duydum.Gerçekten değerli bir kişilik.Değerli yorumunuz için teşekkürler.

  Sevgili Kubra Zeynep,
  Beğendiğine sevindim.Haklısın zamanla dahada iyiye gittiğimi farkedebiliyorum.Nedenir çalışan demir pas tutmaz.
  Sanada iyi haftalar.Değerli yorumun için teşekkürler.Sağlıcakla kal...

  YanıtlaSil
 6. bu da çok gzel olmuş bundan önceki resimlerde çok gzeldi bundan sonrakiler de çok güzel:) olacaktır eminim...eline yüreğine sağlık düşüncene sağlık...daha nice güzel resimler çizmen dileğiyle..

  YanıtlaSil
 7. Orhan Gencebay sanat camiasın da beyefendi kişiliği , saygısı , hoşgörüsü ile beni çok etkileyen ve çok sevdiğim bir sanatçıdır. Sizin kaleminiz resmine çok güzel anlamlar yüklemiş...yüreğinize..emeğinize sağlık..

  Sevgiler..

  Doğa ve Zeynebin resmini de sizin sayfanız da görmek beni çok mutlu eder..

  YanıtlaSil
 8. Güzel blogunuza, maydanoz blog topluluğu arasında tanıtımı için bir sayfa ayırdım, selamlar.

  Ayrıca,
  Baba'nın portresi profesyonelce çizilmiş, kutlarım.

  YanıtlaSil
 9. bu gidişle bence alıcam kalemi kağıdı elime,ilham ha geldi ha gelicek.kalemim çok zayıflamıştır diye de düşünüyorum bir yandan,1 seneden fazla oldu bırakalı...
  genel olarak çok güzel olmuş ama ben en çok kaş ve göz kısmını beğendim.
  ayrıca,orhan gencebay'ın aşırı allıpullu,satenli,güllü süslü giyindiği için antipatik buluyorum.genel olarak erkeklerin süslenmesine karşıyım yani...

  YanıtlaSil
 10. Sevgili DBP,
  Bu güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.Bende yavaş yavaş sizlerin yorumlarında ki motivasyon sayesinde daha iyiye doğru gittiğimi düşünüyorum.Değerli yorumun için teşekkürler.Sağlıcakla ve mutlulukla kalın...

  Sevgili Doğa,
  Orhan Gencebay'ı herzaman takdir ettiğim bir sanatçıdır.Resmini yapabilme onuruna ulaştığım içinde ayrıca mutluyum.
  Doğanın resmini bloğuma eklemekten mutluluk duyarım.

  Sevgili Maydonoz,
  Bloğumu sayfanızda tanıtmanız beni çok mutlu etti.Sayenizde hayata,engellere dair daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı buldum.Teşekkür ederim.Sağlıcakla ve mutlulukla kalın..

  Sevgili Allımorlu,
  Ne mutlu bana ki içinde sanat ruhu olanlara ilham kaynağı olabildim.Bence hiç çekinmeden hayatı çizgilerinize taşıyın.Eminim çizgilerle hayatı daha iyi anlatabilecek,, mutlu olabileceksiniz.
  Orhan Gencebay'ın Allı pullu giyinmesine gelince, Sanatçılar genellikle Allıpullu giyinirler,buda dış güzelliği önem verenlerin ilgisini çeker,Bizi çekense sanatçının kişiliği ve şarkılarında ki o güzel yorumudur.
  Değerli yorumunuz için teşekkürler.Sağlıcakla ve mutlulukla kalın...

  YanıtlaSil

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder
To Top