İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS tercihleri Ekim’den sonra mı yapılacak?

Engelli memur adaylarının sabırsızlıkla beklediği EKPSS tercihleri, Ekim’den sonra mı yapılacak?

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 27 Nisan’da yapıldı. Aradan iki ay geçmesine rağmen tercih kılavuzu hala yayımlanmadı. DPB Başkanı Kumbuzoğlu önce; “Temmuz’da 3 bin engelli istihdam edeceğiz” dedi. Geçen hafta ise; “Kadro artırmaya uğraşıyoruz tercihler o nedenle gecikti” dedi. Sabırsızlanan engelli memur adayları Devlet Personel Başkanlığı’nı soru yağmuruna tuttu. Devlet Personel Başkanlığı, iletişim bölümüne gönderilen; “EKPSS tercihleri ne zaman yapılacak” sorusuna kafaları karıştıran bir cevap verdi.

İşte o cevap:

Sayın …………………………

Başvurunuz incelenmiştir. Bilindiği üzere, “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Mezkur Yönetmeliğin 5 inci maddesinde? EKPSS’nin, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun veya sınavın geçerlik süresi içerisinde mezun olabilecek durumda olan engelli adayların eğitim durumları ve engel gruplarının yarattığı dezavantajlar gözönünde bulundurularak Başkanlık tarafından yapılacağı veya yaptırılacağı, 10 uncu maddesinde? kamu kurum ve kuruluşlarının, hizmet gereklerine göre engellilerin atanmasına tahsis edecekleri münhal kadrolarını, EKPSS sonuçlarına veya kura usulüne göre yerleştirme yapılmasını sağlayacak şekilde farklı eğitim düzeyi, hizmet sınıfları ve unvanlar itibarıyla hazırlamalarının esas olduğu, engellilerin istihdam edileceği uygun münhal kadro bulunmadığı takdirde hizmet gereklerine ve genel hükümlere göre diğer münhal kadrolarda değişiklik yapılarak gerekli kadrolar temin edileceği, engelli personelin istihdam edileceği birimlerin engellilerin engel durumları dikkate alınarak ilgili kamu kurum veya kuruluşunca belirleneceği, 11 inci maddesinde? kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için engelli memur alımı yapacakları münhal kadrolarını, Başkanlığın internet sitesindeki “DPB eUygulama” kısmında yer alan bilgi alanlarını NitelikKod Kılavuzu ile Başkanlığın öngördüğü koşullara göre tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar elektronik ortamda bildireceği hükmü yer almaktadır. Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarınca engelli memur alımı amacıyla Başkanlığımıza bildirilen kadroların sınıfı, derecesi, unvanı, eğitim seviyesi ve diğer nitelikleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlendiğinden bahse konu talebiniz hakkında tesis edilebilecek herhangi bir işlem bulunmadığı değerlendirilmektedir. Bilgilerinizi rica ederim.

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI

Verilen cevapta “Ekim ayı sonuna kadar”, “Tesis edilebilecek herhangi bir işlem bulunmadığı” ibareleri adayların kafasını oldukça karıştırdı. Peki, “Tesis edilebilecek herhangi bir işlem bulunmadığı” ibaresi dikkate alındığında; DPB Kumbuzoğlu, hangi verilere göre ‘3 bin engelli istihdam edeceğiz’ demiştir? “Ekim ayı sonuna kadar” ibaresine göre, tercihlerin Ekim ayı sonunda yapılacağı anlamını çıkaran engelli adaylar, DPB’den konuya ilişkin cevap-lar beklemektedirler.

Kaynak: engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın