İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Boyun fıtığından dolayı engelli raporu alabilirmiyim?

Boyun fıtığından dolayı engelli raporu alabilirmiyim?

Soru:

hocam ben 2005 öğretmenlik mezunuyum.

2017/02/14 de boyun fıtığı ameliyatı oldum.

Engeli memur sınavları için ,

boyun fıtığı ameliyatından dolayı rapor alabilir miyim.

saygılar

Cevap:

Aşağıdaki engelli rapor yönetmeliğinde en büyük sorunlu boyun rahatsızlığına bile % 38 oran verildiğine göre tek rahatsızlıkla %40 ve üzeri oran alman imkansız.

Tablo 1.2- Servikal omurganın özürlülük oranları (yaralanma modeli).

I: Klinik bulgu yoktur, nörolojik kayıp, yapısal bozukluk ve kırık yoktur: % 0

II: Öykü ve muayene bulguları spesifik travma veya hastalık ile ilişkilidir; belirgin adale spazmı vardır, omurganın hareket genişliği asimetrik olarak azalmıştır veya radiküler ağrı var ancak objektif bulgu yoktur, yapısal bütünlükte bozulma yoktur Veya Hastada klinik olarak belirgin radikülopati ve görüntüleme tetkiklerinde aynı seviye ve tarafta herniye disk vardır ancak konservatif tedavi ile düzelmiştir Veya Kırıklar: (1) bir vertebrada %25’den az vertebra kompresyonu (2) dislokasyon olmaksızın posterior eleman kırığı (3) vertebra cisminde kırık olmaksızın yer değiştiren spinöz veya transvers proses kırığı vardır:% 8

III: Belirgin radikülopati bulguları vardır; dermatomal dağılımda ağrı, duyu kaybı, refleks kaybı, kuvvet kaybı, unilateral atrofi vardır; bulgular elektrodiagnostik testler ile gösterilmiştir Veya Klinik radikülopati bulguları ile uyumlu, görüntüleme teknikleri ile gösterilmiş, aynı seviye ve aynı tarafta disk hernisi veya cerrahi ile düzelen radikülopati öyküsü vardır Veya Kırıklar: (1) bir vertebra cisminde %25-50 arası kompresyon kırığı, (2) spinal kanalı etkileyen posterior eleman kırığı. Her durumda da kırık yapısal bütünlüğü bozmadan iyileşir : % 18

IV: Hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma veya bilateral veya çok seviyeli radikülopati; hareket segmentinin bütünlüğünde bozulma, fleksiyon-ekstansiyon grafilerinde 2 komşu vertebrada öne-arkaya 3,5mm’den fazla hareket olması veya açısal hareketin 11 dereceden fazla olması; bir hareket segmentinde gelişimsel füzyon veya cerrahi artrodeze bağlı tam veya tama yakın hareket kaybı olması. Hareket segmentinin bütünlüğü ile ilgili bulgular varsa kategori III’deki radikülopati bulguları aranmaz Veya Kırıklar: (1) nörolojik bulgu olmaksızın vertebrada %50’den fazla kompresyon : %28

V: Üst ekstremitede yardımcı cihaz gerektirecek ciddi fonksiyon kaybı; tek seviyede total nörolojik kayıp veya çok seviyede ciddi nörolojik fonksiyon kaybı vardır Veya Kırıklar; spinal kanalda yapısal bozukluk ile birlikte üst ekstremitelerde ciddi motor ve duyu kaybı vardır: % 38

3 Yorum

1. Adsız Adsız

Merhaba 2021 yılında boyun fıtıgı c2c3 kademesinde ameliyat oldum protez disk var engelli raporu yüzde kaç alabilirim

2. Hocam iyi akşamlar 2 defa servikal disk ameliyatı oldum 7 platin ve 6 disk olmak üzere boynumun sağ tarafına yerleştirildi ayrıca miyoklonik epilepsiyim engelli raporu alma şansım varmı sağ kolumda hala güç kaybı mevcut şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın