İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS puanıyla işçi kadrosuna atanan, memur olarak atanabilir mi?

EKPSS puanıyla işçi kadrosuna yerleşen engelli aday; ÖSYM merkezi atamasında, tercih yaparak memur olarak atanabilir mi?

Soru:

“Ben EKPSS puanımla, İŞKUR aracılığıyla kadrolu işçi olarak, belediyede işe girdim. Aynı puanla, EKPSS alımlarında tercih yapıp memur olarak atanabilir miyim?”

Cevap:

EKPSS kılavuzunda;

“Yerleştirme ve atama yapılmayacak haller

MADDE 14- (5) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, herhangi bir kadroya yerleştirilen ancak atanamayan adaylar, aynı dönem içerisinde yapılacak yerleştirmelere başvuramaz. kuralı bulunmaktadır. hükmü yer almaktadır.” Buna, “aynı puanla iki kez yerleşememe kuralı” diyoruz.

Ancak bu “iki kez yerleşememe kuralı”, sadece ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmeler için geçerlidir.

Bu nedenle; işçi kadrosuna yerleşen engelli aday, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen, EKPSS merkezi atamada; tercih yapabilir, memur olarak atanabilir.

İşçi olarak çalışan bir adayın, ÖSYM yerleştirmeleri ile bir kamu kurumuna memur olarak atanması durumunda, işçilik görevini bırakarak yeni görevine ertesi gün başlaması mümkündür.

Nitekim, EKPSS puanıyla memur olarak yerleşen engelli öğretmen adayları, aynı puanla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğretmen alımına başvurmuşlar ve atanmışlardır.

engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın