• ÖMSS'de Lise Mezunu aday Lisans mezunu olarak gösterilmiş  Kayseri'de Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) girerek 60 puan alan görme engelli, 27 yaşındaki Murat Çakır, başvuru sırasında görevlinin kendisini "Lisans mezunu" göstermesi nedeniyle tercih yapamadı.

  Kayseri'de Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) girerek 60 puan alan görme engelli, 27 yaşındaki Murat Çakır, başvuru sırasında görevlinin kendisini "Lisans mezunu" göstermesi nedeniyle tercih yapamadı.

  Geçen yıl 29 Nisan'da ilk kez yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) girmek için Kayseri Erciyes Üniversitesi kampus alanında hizmet veren Ösym Bürosu'na giden Murat Çakır, kayıt işlemleri sırasında yapılan yanlışlığın geleceğine mal olduğunu savundu. Çakır, "Evraklarımı tamamladıktan sonra sınav kayıt işlemlerini yaptırmak için Ösym Bürosu'na gittim ve evraklarımı oradaki memura teslim ettim. Memur sınav bilgilerimde yanlışlık yapmış. Ben sınava lise mezunu olarak başvurmuştum ama kaydım önlisans mezunu olarak yapılmış. Bu durumu başvuru sırasında fark etmedim ve sınava da böylece önlisans mezunu olarak girmişim" dedi.

  Girdiği sınavdan 60 puan almasına çok sevindiğini belirten Çakır, bu puanla büyük olasılıkla iş sahibi olabileceğini düşündüğünü tercih yapılması sırasında kayıtların aksine 'lisans mezunu' olmadığı için tercih yapamadığını söyledi. Murat Çakır, "Bugüne kadar lise mezunu olarak başvuru yaptığımı sanıyordum. Ne yazık ki oradaki bir memurun hatası hayatımı ve umutlarımı kararttı. O an ne yapacağımı bilemedim ve yıkıldım" dedi.

  Kendisinden daha düşük puan alan engellilerin Kayseri'de işe alındığını anlatan Murat Çakır, BİMER'e (Başbakanlık İletişim Merkezi)ne başvuru yaptığını, Ösym yetkililerinin kendisine telefonla aradığını belirerek, "Ösym yetkilileri, hiçbir şey olmamış gibi 'Üzülme, seneye bir kez daha girersin' dediler. Adeta benimle alay ettiler. Ben işsizim ve görme özürlüyüm. Ailemin maddi durumu iyi değil. Büyük umutlarla girmiştim o sınava. Ama başkasının yaptığı hatanın bedelini ben ödedim. Bana kaybettiğim zamanı ve yıkılan umutlarımı nasıl geri verecekler? Yetkililerden duyarlı olmalarını ve bana yardımcı olmalarını istiyorum. Çünkü hem maddi hem de manevi zor durumdayım." - Kayseri

  Kaynak
  Bu makalenin devamı ve orjinalı forumdadır ÖMSS'de Lise Mezunu aday Lisans mezunu olarak gösterilmiş started by MD View original post
  Yorum Yorum Ekle

  Türkiye'nın başkenti neresidir?

 • Facebook Yorum Yap

  Bu konuya Yorum Yap

 • Facebook Fan

  Engelliler için Listeni Davet Et Engelsiz Dünyam Fan
 • ÖMSS Facebook Sayfamız

 • Engelsiz Dünyam'ı Twitter'dan takip edebilirsiniz