• EKPSS'de çıkan sorular paylaşılamayacak  Bilindiği üzere ÖSYM Başkanı Ali Demir ÖSYM'nin yaptığı merkezi sınavlarda, sınavdan sonra soruların % 10 internet ortamında yayınlanmasına izin vermiştir. Fakat YGS de bu durumu iyileştirmiş ve soruların % 20 sinin internet ortamında yayınlanmasına izin vermiştir.

  Konuya ilişkin ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklaması şöyleydi:
  "Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10'unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10'luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS'ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20'sini açıklama kararı aldı."

  İşte tam bu aşamada 27 Nisan 2014'te yapılacak EKPSS sınav sorularının % 10'un web sitelerinde yayınlanacağı dolayısıyla kimsenin sanal ortamda soruları paylaşamayacağı kanısına varıyoruz. Yakın zamanda soruları paylaşanlar hakkında ÖSYM'nin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu, maddi tazminat talep ettiğini basından takip etmiştik.

  ÖSYM'nin sınav sorularını bu şekilde yasaklaması, istismar olaylarına yol açacağını, karaborsa soru paylaşımına neden olacağını ve EKPSS ye girecek yaklaşık 70 bin adayın soruları paylaşma yasağı nedeniyle kaç doğru kaç yanlış yaptığını değerlendiremeyeceğini düşünüyoruz. ÖSYM'nin soruları % 10 paylaşma yasağı uygulamasının haksız ve yersiz bir uygulama olarak kaldırılması gerekmektedir.

  Bu yazının tüm hakları Ekpss.Biz'e aittir. "www.ekpss.biz" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©
  Yorum 2 Yorum
  1. joey30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   joey30 -
   İlginç. Sonuçta sınav bitince sorular yayınlanmalıdır. Tüm sınavlar için geçerli olmalı bu. Güveni sarsmak olarak algılıyorum ben.
  1. karakusmustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   karakusmustafa -
   ya sorular yanlıs yayıldıysa nerden bıleceyız
   yayınlınıyordu bıtınce sınav

   - - - Updated - - -

   yok sa gostermelık msınav mı olcak
  Yorum Yorum Ekle

  Türkiye'nın başkenti neresidir?

 • Facebook Yorum Yap

  Bu konuya Yorum Yap

 • Facebook Fan

  Engelliler için Listeni Davet Et Engelsiz Dünyam Fan
 • ÖMSS Facebook Sayfamız

 • Engelsiz Dünyam'ı Twitter'dan takip edebilirsiniz